I Zjazd Integracyjny Asystentów Zdrowienia

W dniach 29 czerwca- 1 lipca odbył się I oficjalny Zjazd Integracyjny Asystentów Zdrowienia. Dzięki współpracy z właścicielami leszczyńskiej sieci Coco Chicken oraz ich gościnności mogliśmy spotkać się w uroczej miejscowości Boszkowo nad jeziorem Dominickim. Spotkanie zorganizował i poprowadził Główny Koordynator Asystentów Zdrowienia w Polsce, Pan Krzysztof Henczak.

W spotkaniu uczestniczyli Asystenci z całej Polski (Poznania, Wrocławia, Gdańska, Krakowa, Leszna i Łodzi), program obfitował w ważne kwestie dotyczące niezbędnej roli Asystentów Zdrowienia w reformie opieki psychiatrycznej ( program pilotażowy Centrów Zdrowia Psychicznego i Centrów Środowiskowych), ocenę staży Asystentów, dotychczasowe działania i plany na przyszłość.

Ważnym głosem w dyskusji była prezentacja Antoniny Antkowiak ze Szczecina ( wraz z koleżankami prowadzi społeczność „ Nastoletni Azyl”; z zamiłowania wolontariuszka; sama choruje na depresję) oraz Amelii Gruszczyńskiej z Warszawy

(prowadzi społeczność „Porcelanowe Aniołki” dla dzieci i młodzieży z problemami psychicznymi; pomysłodawczyni i organizatorka akcji społecznych i charytatywnych; brała udział w ogólnopolskiej kampanii „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję.”; Sama choruje na depresję).

Obie 16 latki doświadczone epizodem depresji i pobytem w szpitalu psychiatrycznym dały świadectwo choroby, cierpienia z tym związanego oraz trudnego procesu zdrowienia, którego doświadcza zarówno osoba dotknięta choroba jak i cały system rodzinny. Szczególną uwagę zwróciły na proces zdrowienia osób dotkniętych kryzysem psychicznym w odniesieniu do opieki psychiatrycznej i wsparcia środowiskowego.

Sytuacja dotycząca psychiatrii dzieci i młodzieży jest tragiczna, mamy 1 specjalistę na 1000 chorych. Ta statystyka jest przerażająca i zatrważająca.

Gościem specjalnym Zjazdu AZ był pan Mateusz Biernat, założyciel Fundacji „Człowiek”, pedagog specjalny, osoba z doświadczeniem kryzysu psychicznego, konsultant ds. studentów w kryzysie psychicznym w Biurze ds. Osób Niepełnoprawnych Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, członek Mental Health Europe, mocno zaangażowany w reformę oraz propagowanie roli Asystentów Zdrowienia, związany z Fundacją „Leonardo” i Fundacją Polski Instytut Otwartego Dialogu.

Na zakończenie odbyła się krótka prelekcja i odczytanie fragmentu książki autorstwa pana Marcina Laszczaka, Asystenta Zdrowienia, doświadczonego kryzysem psychicznym, aktywnie działającego na terenie Miechowa.

Obejrzeliśmy również niezwykle poruszający reportaż dotyczący pana Juliana Szulczyńskiego, młodego mężczyzny, który zamiast do szpitala trafił do aresztu. Była z nami także, pani Izabela Komar-Szulczyńska, mama bohatera wyżej wspomnianego reportażu, która podczas pokazu na bieżąco relacjonowała nam traumatyczne doświadczenia syna i całej rodziny w walce z wymiarem sprawiedliwości o godne traktowanie osób doświadczających kryzysów psychicznych.

Z pewnością zmiany w systemie, których proces właśnie się rozpoczął nie będą proste. Będzie to długa droga. Już teraz musimy rozwijać profilaktykę, uświadamiać rodziców i nauczycieli. Konieczna jest otwarta rozmowa na temat zaburzeń psychicznych, o tym jak zapobiegać i jak reagować. „Razem małymi krokami możemy dokonywać zmian. Na sam początek – po prostu nie bójmy się o tym rozmawiać”.

 

Autorzy:

Magdalena Stachurska – Asystent Zdrowienia, terapeuta

mgr Katarzyna Antkowiak – pedagog specjalny, terapeuta

Fundacja Polski Instytut Otwartego Dialogu
Tel.: +48 698 761 774
e-mail: fundacja@otwartydialog.pl