Organizatorzy

Partnerzy

I Krajowa Konferencja Otwartego Dialogu

Wrocław, 28 - 29 czerwca 2016

Podsumowanie

Po trzech latach od chwili rozpoczęcia w Polsce kursów Otwartego Dialogu, pojawił się pomysł zorganizowania pierwszej Krajowej Konferencji Otwartego Dialogu. Dwudniowe wydarzenie zgromadziło we Wrocławiu ponad 120 osób - absolwentów i obecnych uczestników kursów Otwartego Dialogu, specjalistów pracujących w podejściu, klientów systemu psychiatrycznego, ich rodziny oraz osoby zaangażowane w proces zmian systemu opieki psychiatrycznej. 


Konferencja stała się forum dla wielu ważnych słów. Stała się próbą stworzenia takiego tła – kontekstu, w którym żywo i otwarcie można było zastanowić się nad znaczeniem Otwartego Dialogu w osobistym życiu specjalistów, osób dotkniętych kryzysem i ich sieci społecznej.


Listę prelegentów pierwszego dnia otworzyła Regina Bisikiewicz, prezes Fundacji Polski Instytut Otwartego Dialogu, przybliżając kontekst pojawienia się Otwartego Dialogu w Polsce i nakreślając rolę, jaką aktualnie odgrywa on w procesie zmian w kierunku deinstytucjonalizacji systemu opieki psychiatrycznej. Ten szeroki kontekst wystąpienia znalazł swoje indywidualne, zogniskowane odbicie w wypowiedzi Izabeli Ciuńczyk, która z perspektywy lekarza psychiatry, psychoterapeuty i dyrektora szpitala dzieliła się osobistymi doświadczeniami dotyczącymi smaku satysfakcji i nowej nadziei – ale też trudów i ryzyka jakie niesie ze sobą otwarcie się na dialog. Głos klientów – osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego, mógł być usłyszany podczas wystąpienia Aleksandry Karaszewskiej i Aleksandry Kożuszek, opowiadających o swojej pracy trenerów kursów „Ekspert przez doświadczenie”. O sile wiedzy pochodzącej z indywidualnego doświadczenia i uzdrawiającej mocy bliskiej obecności drugiego człowieka, z niebywałą skutecznością przekonywały również głosy z sali – uczestniczących w konferencji osób z doświadczenie kryzysu i ich bliskich. 


Nowe przestrzenie myślenia otwierały wykłady prof. Jacka Wciórki i dyskusja moderowana przez prof. Bogdana de Barbaro. Wystąpienie prof. Wciórki „O dialogach pomocnych w cierpieniu psychotycznym” zachęcało do zastanawiania się nad rolą kryzysu w życiu człowieka, znaczeniem dialogu jako instrumentu rozumienia i po-rozumienia, potrzebą uznania obecności i wagi drugiego człowieka, jako drogi do współbrzmienia i harmonijnego współistnienia w świecie. Dyskusja pod hasłem „Dialogi o Otwartym Dialogu” stawiały pytania m.in. o gotowość zatrzymania się nad ograniczeniami podejścia oraz odpowiedzialność profesjonalistów pochylających się nad trudnymi doświadczeniami pacjentów i ich rodzin. 


Zgodnie z duchem podejścia dostosowanego do potrzeb i tradycją międzynarodowych konferencji – ważnym punktem konferencji było wspólne ustalanie programu warsztatów. Tematy cieszące się największym zainteresowaniem stały się przedmiotem wartkich dyskusji równolegle pracujących grup. Wśród nich znalazły się m.in.: Miejsce Otwartego Dialogu w pracy poszczególnych grup zawodowych, Otwarty Dialog a terapia systemowa, Forum doświadczeń na temat miejsca Otwartego Dialogu na oddziale psychiatrycznym, Kierunek zmian systemu opieki psychiatrycznej w Polsce, Warsztat poświęcony doświadczeniom klientów systemu, i roli kursu „Ekspert przez doświadczenie”.


Drugi dzień konferencji otworzyło wystąpienie dr Wernera Schuetze, lekarza psychiatry, psychoterapeuty i wiodącego trenera kursów Otwartego Dialogu w Polsce, który zastanawiając się nad wpływem relacji interpersonalnych na zdrowie psychiczne nakreślił szerokie tło aktualnych wydarzeń społecznych, kulturowych i politycznych. Przegląd różnorodnych kontekstów, w których wybrzmiewa współcześnie dialog zakończony został zaproszeniem do osobistego szukania i określania jego znaczenia. Niejako odpowiedzią na to zaproszenie było wystąpienie dr Cezarego Żechowskiego, który dzielił się z publicznością swoimi przemyśleniami dotyczącymi miejsca i znaczenia dialogu otwartego w różnych przestrzeniach życia – zawodowej - jako członka zespołów terapeutycznych, jako praktykującego terapeuty, uczestnika szkolenia - i osobistej, jako świadka i uczestnika codziennych dialogów.


Dr Renata Wojtyńska, psycholog kliniczny, co-trener kursów Otwartego Dialogu w Polsce przedstawiła sprawozdanie z realizacji projektu „Obudźmy nadzieję - wyzdrowienie jest możliwe”. Wnikliwe nakreślenie założeń projektu zakładającego wsparcie dla rodzin osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego zobrazowało spójny program pracy, w którym założenia Otwartego Dialogu realizowane były w zintegrowanej formie grup wsparcia, spotkań terapeutycznych oraz informacji społecznej. 


Wystąpienia specjalistów zamykał wykład dr Marka Balickiego. Porównanie systemów opieki psychiatrycznej we Włoszech, w regionie Triest i w Polsce było przyczynkiem do refleksji w jaki sposób prawo, ustawy i sytuacja ekonomiczna kształtują kontekst, w którym pojawia się słowo pacjenta – prośba o pomoc, skarga o cierpieniu. Wystąpienie wieńczące blok wykładowy otwiera żywą – zapewne wykraczającą poza ograniczony czas konferencji - dyskusję o tym, jak stworzyć taki kontekst, w którym te słowa pacjentów i ich rodzin nie będą odbijały się echem po korytarzach oddziałów, ale staną się motorem zmian. 


Atmosfera towarzysząca konferencji i gotowość do stawiania i słyszenia pytań, na które trudno o jednoznaczne odpowiedzi, daje nadzieję na budowanie trwałych relacji pomiędzy osobami związanymi z rozwojem podejścia Otwartego Dialogu. Być może – do czasu kolejnego spotkania (czerwiec 2017) – warto mieć w pamięci myśl Harlene Anderson – „Chodzi nie tyle o wypracowywanie rezultatów i odpowiedzi, kiedy spotykamy się razem. Dużo ważniejsze jest chyba zbieranie siły, by pozwolić odpowiedziom powoli się budować, kiedy się rozchodzimy”. 


Podsumowanie przygotowała: Aleksandra Lisińska-Jarża


Pobierz prezentacje

Dzień pierwszy

Dzień drugi

Kontakt

Organizatorzy

T:

71 794 78 91

M:

konferencja@otwartydialog.pl

A:

Dolnośląska Izba Lekarska, 

ul. Kazimierza Wielkiego 45, 50-077 Wrocław

Konferencja dofinansowana przez Miasto Wrocław

Partnerzy

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego

Fundacja Wspierania Rozwoju Społecznego „Leonardo”

Patronat