REKRUTACJA KURS PRZYGOTOWUJĄCY DO ROLI ASYSTENTA ZDROWIENIA .
Kurs rozpoczyna się w styczniu 2025 roku.
Będzie to szkolenie na platformie Zoom
z możliwością pełnej interakcji z prowadzącymi.
Od teraz, do odwołania, nie trzeba brać udziału w szkoleniu stacjonarnym, aby starać się o uzyskanie zaświadczenia asystenta zdrowienia po odbyciu 12 modułów kursu . Wystarczy wziąć udział w Kursie on-line oraz zrobić staż 240 godzin w instytucjach związanych z zdrowiem psychicznym, który daje podstawy do certyfikacji.
Mamy jeszcze wolne miejsca!
Uczestnicy otrzymują Zaświadczenie o ukończeniu kursu, natomiast po odbyciu stażu – Certyfikat Asystent Zdrowienia. Nasi absolwenci pracują w Centrach Zdrowia Psychicznego oraz w innych placówkach systemu zdrowia psychicznego, a także w placówkach pomocy społecznej.
Kim są Asystenci Zdrowienia?
Publikacje osób doświadczonych chorobą psychiczną ujawniają etiologiczną i epidemiologiczną koncepcję choroby psychicznej, która fundamentalnie różni się od tej głoszonej dawniej przez psychiatrię. Tradycyjne modele zaburzeń umysłowych są często krytykowane jako sztywne, stygmatyzujące, nieodpowiednie oraz wyniszczające. Włączanie osób doświadczonych chorobą psychiczną ma na celu wykorzystanie lekceważonej wcześniej wiedzy, zdobytej poprzez doświadczenie, w badaniach, nauczaniu i w praktyce.
Czym jest wiedza zdobywana poprzez doświadczenie?
Podstawę wiedzy zdobytej poprzez doświadczenie można opisać jako reflektujące doświadczenie i wiedzę niezbędną w działaniu. W jaki sposób prowadzi to do profesjonalizmu? Niektóre organizacje zainicjowane przez osoby z doświadczeniami psychiatrycznymi scharakteryzowały tę wiedzę jako:
- Decyzję czynnego wykorzystania własnych (burzliwych) doświadczeń jako zasobów,
- Umiejętność reflektowania na temat swoich doświadczeń i radzenia sobie z nimi,
- Umiejętność i chęć mówienia o swoich własnych doświadczeniach i procesie reflektowania,
- Konstruktywne podejście do stygmatyzacji przez społeczeństwo, dekonspirujące ją w jej funkcjach,
- Decyzję ujawnienia swoich własnych doświadczeń i krytycznej dyskusji o nich,
- Umiejętność pozostawienia własnych przekonań i wartości otwartych dla dyskusji,
- Świadome wykorzystanie doświadczeń w celu zmniejszenia barier lub zakwestionowania opinii oraz uprzedzeń,
- Chęć nieustannego rozwijania się,
- Konstruktywne podejście do stygmatyzacji przez społeczeństwo, dekonspirujące ją w jej funkcjach,
- Krytyczną analizę warunków społecznych
PLAN KURSU
Program obejmuje 12 modułów – każdy po 16 godzin.
Godziny zajęć będą stałe, 8.30.00 – 16.00, 1 raz w miesiącu.
Koszt kursu
5 400 zł – 12 modułów z możliwością rozłożenia na 12 rat po 450 zł
Moduł 1: ZDROWIE I DOBRE SAMOPOCZUCIE
Cel: odkrycie i zrozumienia czym jest zdrowie, poznanie czym jest zdrowy tryb życia, sformułowanie osobistych strategii służących poprawie zdrowia psychicznego oraz poprawie relacji z rodziną i siecią społeczną.
Moduł 2: UMACNIANIE (Empowerment)
Cel: poznanie i umocnienie wewnętrznego poczucia siły, odnalezienie się w codziennych sytuacjach życiowych, nabycie oraz ćwiczenie umiejętności podejmowania decyzji, a także uzgadniania i dotrzymywania umów w relacjach z innym ludźmi.
Moduł 3: DOŚWIADCZENIE I UCZESTNICTWO
Cel: wspieranie procesu uświadamiania sobie myśli i zachowań związanych z przeżyciami w czasie choroby psychicznej, nabywanie umiejętności reflektowania i uzyskiwania tzw. „wglądu” poprzez mówienie o sobie w grupie i słuchanie przeżyć innych osób.
Moduł 4: ZDROWIENIE
Cel: poszerzenie świadomości i refleksji nad własną historią chorowania i zdrowienia, pozyskanie wiedzy o procesach wspierających zdrowienie oraz o ludziach, którzy wyzdrowieli, podjęcie decyzji i aktywne wejście w proces planowania własnego zdrowienia.
Moduł 5: TRIALOG
Cel: zrozumienie wartości TRIALOGU tj. współpracy a. osoby z doświadczeniem choroby psychicznej, b. jej rodziny
i sieci społecznej oraz c. profesjonalistów (lekarza, terapeuty); współpraca ta daje możliwość poznania różnych perspektyw i spojrzeń na te same wydarzenia, a w rezultacie możliwość bardziej efektywnej współpracy na rzecz zdrowienia.
Moduł 6: SAMOPOZNANIE
Terapeuci zazwyczaj nie rozmawiają z klientem bezpośrednio o jego objawach psychotycznych, gdyż uważa się, że może to na nowo przywołać treści psychotyczne. Większość ludzi, którzy przeżyli jakiś psychiczny wstrząs ma poczucie, że tradycyjna psychiatria nie spostrzegła i nie zrozumiała ich przeżyć. Tradycyjne zabiegi psychiatryczne skoncentrowane są na ograniczeniach wynikających z choroby, zamiast na tym aby wspierać pacjenta, żeby miał jak największy wpływ na proces swojego zdrowienia. Celem modułu jest lepsze zrozumienie siebie i własnych przeżyć oraz poznanie i zrozumienie różnorodnych doświadczeń innych osób.
Moduł 7: PEŁNOMOCNIK OSÓB DOTKNIĘTYCH CHOROBĄ
Cel: Ćwiczenie umiejętności słuchania innych, rozpoznawania potrzeb własnych oraz potrzeb innych osób, a także stopniowego brania odpowiedzialności za własny proces zdrowienia oraz wzmocnienie poczucia sprawstwa. Wyposażenie osób z doświadczeniem w niezbędną wiedzę, umiejętności i kompetencje, potrzebne do pełnienia roli pełnomocników osób dotkniętych chorobą (np. poprzez zakładanie stowarzyszeń, prowadzenie działań edukacyjnych
i in.), tak aby mogli oni mieć swój realny wpływ na wprowadzanie i kształtowanie zmian w systemie opieki zdrowotnej,
a głos beneficjentów mógł być usłyszany kiedy zapadają decyzje – po to, aby działania terapeutyczne były jak najlepiej dostosowane do potrzeb pacjentów.
Moduł 8: OCENA PROCESU ZDROWIENIA
Cel: Moduł umożliwia uczestnikom kursu rozwinąć wiedzę i umiejętności potrzebne do tego, aby potrafili poddawać ocenie własny proces zdrowienia oraz tworzyć plany na przyszłość. Celem modułu jest także rozwój potrzebnych umiejętności do tego, aby uczestnicy POTRAFILI TOWARZYSZYĆ INNYM OSOBOM BĘDĄCYM W KRYZYSIE, lepiej rozumieli ich sytuacje i potrafili wspierać ich w tworzeniu planów na przyszłość oraz w ocenie procesu zdrowienia. Moduł ma także pomóc osobom z doświadczeniem kryzysu zdrowia psychicznego uporządkować własne myśli, uczucia
i nadać znaczenie doświadczeniom wynikającym z choroby. Ponadto celem jest wzmocnienie i rozwój relacji z innymi ludźmi.
Moduł 9: TOWARZYSZENIE I WSPIERANIE
Na Zachodzie już od dłuższego czasu osoby z doświadczeniem choroby psychicznej (będące w remisji) są aktywne zarówno w instytucjach zdrowia psychicznego, doradztwie, jak i wpływają na jakość usług psychiatrycznych. Osoby te są niezależne i spełniają funkcję eksperta. Osoba z doświadczeniem kryzysu objaśnia i dzieli się wiedzą o metodach
i zachowaniach, które były pomocne w procesie zdrowienia. Na zakończenie modułu uczestnicy będą znać zasady wspierania osób chorujących psychicznie, będą posiadać zróżnicowaną wiedzę o sobie i o innych oraz znaczenie jej zastosowania w procesie wspierania poprzez komunikację i pracę wkładaną w budowanie relacji. Będą potrafili poddać refleksji własny styl wspiera innych. Uświadomią sobie swoje kompetencje, mocne strony a także ograniczenia w kontekście pomagania innym.
Moduł 10: RADZENIE SOBIE W KRYZYSIE, PODSUMOWANIE WARSZTATÓW
Celem modułu jest dostarczenie uczestnikom umiejętności bezpiecznego radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych rozwój empatii w stosunku do siebie i innych, rozumienie czym jest kryzys, dostarczenie strategii pokonywania kryzysów i przechodzenia przez trudne sytuacje życiowe. Dodatkowo celem jest nauka wspierania innych osób przeżywających różnego rodzaju kryzysy.
Moduł 11: Interwencja w kryzysie
Cel: Wyposażenie uczestników w podstawowe strategie i narzędzia bezpiecznego radzenia sobie w kryzysie oraz towarzyszenia innym osobom przeżywającym kryzys psychiczny.
Moduł 12: Zakończenie i podsumowanie warsztatów
Moduł podsumowujący warsztaty, uczestnicy poddają refleksji zdobytą wiedzę oraz proces pracy wewnętrznej podczas warsztatów. Celem modułu jest także podsumowanie cyklu warsztatów.
Terminy warsztatów AZ będą podane w późniejszym czasie
Parę słów od naszych absolwentek kursu przygotowujacego do roli Asystenta Zdrowienia
Kurs AZ był kursem rozwojowo- edukacyjnym o walorach terapeutycznych. Dzięki pracy warsztatowej można było przeżyć i zgłębić swoją wiedzę na temat własnego schorzenia. Dowiedziałam się kim jest i na czym polega praca jako Asystent Zdrowienia.
Szczerość i profesjonalizm trenerów spowodowały, że w grupie większość osób dzieliło się swym doświadczeniem kryzysu zdrowia psychicznego. Na warsztatach było dużo serdeczności, empatii, wrażliwości oraz miłości. Warsztaty AZ dały mi dużo wiary w siebie. W sytuacjach kryzysu zdrowia psychicznego wiem, że istnieją ludzie, którzy wyciągną pomocną dłoń. Kurs AZ był dla mnie formą terapii, dzięki kursowi zdobyłam niezbędną wiedzę, aby pracować jako AZ.
autor: Alina Zapała, 3 kwietnia 2022 © Polski Instytut Otwartego Dialogu
Jestem osobą z doświadczeniem kryzysu psychicznego zdiagnozowanego jako schizofrenia.
Rilke wycofując się z psychoterapii powiedział: „Jeżeli opuszczą mnie moje diabły, obawiam się, że ulecą z nimi moje anioły.” Gdybym mogła wybierać, nie oddałabym nikomu mojego doświadczenia psychoz. Choroba dużo zabiera ale jednocześnie może służyć budowaniu nowych zasobów. Mam poczucie, że to co przeżyłam miało sens i wierzę, że moje świadectwo może się komuś przydać. Ma to dla mnie ogromną wartość i sprawia że czuje się potrzebną.
Moje leczenie psychiatryczne trwa nieprzerwanie od dziecięciu lat. Będąc nastolatką brałam udział w terapii metodą Otwartego Dialogu. Było to niezwykłe spotkanie grupy zaangażowanych specjalistów ze mną oraz moimi rodzicami. Terapia była skoncentrowana na zasobach i zdrowych częściach osobowości. Uzyskałam ogromne wsparcie, zaufanie, ciepło i zaangażowanie. Odmieniła się moja sytuacja rodzinna – zbudowaliśmy porozumienie, zbliżyliśmy się do siebie, moja rodzina okazała się bogata w zasoby. Zyskałam wgląd w chorobę. Otwarty Dialog był bardzo budujący, z tego co wypracowałam na terapii korzystam do dzisiaj. Dzięki niemu zdecydowałam się, że chcę pomagać rodziną pacjentów z psychozami bo lepiej zrozumiałam rolę rodziny w lecznictwie psychiatrycznym. Moja choroba miała destruktywny wpływ na życie rodzinne. Postawa sieci społecznej wobec pacjenta z zaburzeniami psychotycznymi jest ważna. W trakcie warsztatów rozwojowo-edukacyjnych o walorach terapeutycznych Asystent Zdrowienia ukończyłam dodatkowy kurs „Organizowanie i prowadzenie grup wsparcia z elementami psychoterapii” . Chciałabym zorganizować grupę dla rodzin, partnerów itd. osób z doświadczeniem psychozy. Uważam, że w moim mieście jest zapotrzebowanie na taką grupę wsparcia.
Wierzę, że bycie w sytuacji pacjenta pozwoli mi wejść w koalicje z pacjentem co przyniesie dobre efekty. Będąc na oddziale zamkniętym szpitala psychiatrycznego brakowało mi rozmowy z osobą, która „miała podobnie jak ja” – przeszła kryzys psychiczny i wróciła do zdrowia pokazując na swoim przykładzie, że zdrowienie jest możliwe.
Przeszłam kryzys psychiczny i dzięki temu jestem wiarygodna. Przeszłam to i żyję. Przepracowałam swój własny kryzys i jestem w wieloletniej remisji. Posiadam wiedzę z życia i mogę lepiej zrozumieć pewne rzeczy. Mam w sobie nadzieję, jestem zmotywowana do wysiłku i wytrwała. Cechuje mnie empatia, opiekuńczość, szczerość oraz optymizm. Na podstawie własnego doświadczenia mogę lepiej zrozumieć potrzeby i zmartwienia pacjentów, potrafię wczuć się w ich sytuację, poświęcić im czas i uwagę, pozwolić na swobodę bycia sobą. Pozwolić poczuć, że jest pełnowartościowym członkiem społeczeństwa. Wspomóc w samodzielności i spełnianiu marzeń. Niosę ze sobą wiarę w wyzdrowienie i znaczącą poprawę stanu zdrowia, samopoczucia, funkcji poznawczych, jakości życia. Mogę pokazać, że kryzys psychiczny jest etapem przejściowym.
Moja aktywna praca na warsztatach zaczęła się pytaniem Krzysztofa Henczaka, trenera: „Jak długo zamierzasz jeszcze chorować?”. Pytanie skłoniło mnie do przemyśleń, uznałam, że „nie chcę chorować ani chwili dłużej!”.
Doświadczyłam problemów ze zdrowiem psychicznym. Jestem ekspertem przez doświadczenie. Dzięki kilkumiesięcznym warsztatom nauczyłam się korzystać z wiedzy płynącej z doświadczeń. Kurs sprawił, ze umocniłam się w przekonaniu ze wyzdrowienie jest możliwe. Ćwiczenia, nad którymi pracowaliśmy indywidualnie, w parach oraz grupach miały formę terapeutyczną. Moje wewnętrzne poczucie siły zostało umocnione. Zintegrowałam się z uczestnikami kursu. Zdobyłam umiejętność mówienia o swoich doświadczeniach związanych z chorobą i procesem zdrowienia. Nauczyłam się jak wspierać osoby w kryzysie i ich bliskich. Poznałam strategie radzenia sobie z kryzysem.
Dzięki warsztatom zmieniło się moje postrzeganie choroby. Nie jest to dla mnie wstyd i porażka tylko wyzwanie. Odwołuje się do swoich doświadczeń i dziele się nimi. Chce dawać świadectwo. Pokazać, ze z choroba można żyć, prowadzić satysfakcjonujące życie i funkcjonować zdrowo. Dać siłę i nadzieję, własnym przykładem pokazać, że „da się”!
Mam w sobie chęć nieustannego rozwijania się. Kurs AZ jest dla mnie wstępem do kolejnych szkoleń, aby pomagać pacjentom bardziej efektywnie.
autor: Magdalena Kańska , 3 kwietnia 2022 © Polski Instytut Otwartego Dialogu
Rejestracja
kontakt :
Krzysztof Henczak – Koordynator PIOD
warsztatyaz@otwartydialog.pl
www.otwartydialog.pl
Tel. +48 603 755 432
Informacje na temat kursu udzielane są od poniedziałku do piątku od godziny 12.00 do 15.00 drogą e-mail warsztatyaz@otwartydialog.pl
************************************************************************
REGULAMIN UCZESTNICTWA
KURS PRZYGOTOWUJACY DO ROLI
Asystent Zdrowienia
§1
DEFINICJE
- Definicje związane z:
Kurs przygotowujący do roli Asystent Zdrowienia
Organizator Kursu – fundacją Polski Instytut Otwartego Dialogu z siedzibą w Ligocie Pięknej, przy ulicy Jaśminowej 22, gm. Wisznia Mała wpisaną do rejestru fundacji prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000251022, NIP 8971712428 REGON 020242176 reprezentowaną przez Reginę Bisikiewicz, prezesa zarządu fundacji
- Asystent Zdrowienia jest ujęty w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z IV/2018 – dotyczącym pilotażu reformy systemu zdrowia psychicznego, jako istotna osoba zespołu prowadzącego proces leczenia.
Fundacja Polski Instytut Otwartego Dialogu jest autoryzowanym partnerem niemieckiej organizacji FOCUS – współtwórcą programu “Experienced – Involvement”. W oparciu o ten program powstały w Polsce Warsztaty Asystent Zdrowienia.
Warsztaty są prowadzone przez wyszkolonych certyfikowanych trenerów – szkoleniowców.
Uczestnicy Warsztatów Asystent Zdrowienia – poprzez wielomiesięczną pracę pod kierunkiem trenerów:
- ukształtują w sobie postawy i zachowania sprzyjające wzmocnieniu zdrowia psychicznego i sprawności w relacjach
Krótka charakterystyka kwalifikacji
Osoba posiadająca kwalifikację „Wspieranie osób doświadczających kryzysów psychicznych w procesie zdrowienia przez osoby z doświadczeniem psychozy (asystent zdrowienia)” jest przygotowana do wspierania osób po kryzysach psychicznych szczególnie w zakresie motywowania do powrotu do aktywności społecznej i zawodowej. Osoba ta wykorzystuje własne doświadczenia przeżytego kryzysu psychicznego, żeby wspierać inne osoby chorujące psychicznie oraz wnosić perspektywę osoby chorującej do zespołów terapeutycznych. Do podstawowych zadań zawodowych osoby posiadającej kwalifikacje należy:
a) wspieranie osoby po kryzysach psychicznych w dążeniu do samodzielności życiowej,
b) motywowanie osoby po kryzysach psychicznych do aktywności społecznej i zawodowej,
c) świadczenie usług doradczych w zakresie radzenia sobie z różnymi problemami zdrowia psychicznego na podstawie własnych doświadczeń radzenia sobie z kryzysami oraz prowadzenie działań promujących zdrowy styl życia,
d) udzielanie informacji na temat działania grup pomocowych, funkcjonowania placówek opieki zdrowotnej i pomocy społecznej zajmujących się zdrowiem psychicznym, praw pacjenta itp.,
e) wskazywanie możliwości szukania wsparcia dla osób bliskich, ujawnianie własnych doświadczeń kontaktu z rodziną w kontekście kryzysu psychicznego,
f) dzielenie się indywidualnymi wnioskami płynącymi z osobistego doświadczenia kryzysu psychicznego z zespołami terapeutycznymi w celu działania na rzecz osoby w kryzysie,
g) dzielenie się indywidualnymi wnioskami płynącymi z osobistego doświadczenia kryzysu psychicznego ze wspieranymi osobami w celu ich umacniania. Ponadto osoba posiadająca kwalifikację może utrzymywać kontakt z personelem organizacji zajmujących się zdrowiem psychicznym, pomocą społeczną i edukacją w zakresie zdrowia psychicznego w celu wsparcia osoby doświadczającej kryzysu, z którą współpracuje.
Osoby, które mogą być zainteresowane uzyskaniem kwalifikacji
Kwalifikacja adresowana jest do osób, które mają za sobą doświadczenie kryzysu psychicznego pod postacią psychozy (np. w przebiegu schizofrenii, choroby afektywnej dwubiegunowej, zaburzeń nastroju z objawami psychozy itp.) w czasie zdobywania kwalifikacji są w remisji objawowej
- Biuro – wydzielona komórka organizacyjna u Organizatora, zlokalizowana w Ligocie Pięknej, przy ulicy Jaśminowej 22, gdzie przyjmowane są dokumenty rekrutacyjne i udzielane informacje o warsztatach oraz realizowana będzie bieżąca obsługa interesantów; czynne od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-15.00. pod adresem email: warsztatyaz@otwartydialog.pl
- Komisja Rekrutacyjna – zespół pracowników Organizatora złożony co najmniej z koordynatora warsztatów i 1 trenera fundacji Polski Instytut Otwartego Dialogu odpowiadający za przyjmowanie dokumentów rekrutacyjnych i wyłanianie uczestników warsztatu. W skład Komisji mogą wchodzić inne osoby powołane przez Organizatora.
- Strona internetowa projektu – strona dostępna pod adresem www.otwartydialog.pl
- Okres realizacji Kursu – wrzesień 2024 roku do wrzesień 2025 roku.
Definicje związane z uczestnikami kursu
1. Kandydat/ka na uczestnika/ czkę kursu – osoba pracująca lub pozostająca bez pracy i osoba z doświadczeniem kryzysu zdrowia psychicznego, w wieku od 18 do 60 roku życia, która złożyła dokumenty rekrutacyjne do uczestnictwa w warsztatach i oczekuje na ogłoszenie wyników rekrutacji.
2. Uczestnik/czka – osoba zakwalifikowana do uczestnictwa w ramach zaplanowanych działań rekrutacyjnych, która rozpoczęła udział w warsztatach, podejmując pierwszą formę wsparcia.
3.Osoba w wieku 18 – 60 lat – oznacza osobę, która w dniu przystąpienia do kursu i otrzymania pierwszej formy wsparcia ukończyła 18 rok życia i jednocześnie nie osiągnęła 60 roku życia..
4. Dzień przystąpienia/rozpoczęcia udziału w kursie – dzień przystąpienia do pierwszej sesji.§2
KRYTERIA KWALIFIKACYJNE
warunki, jakie musi spełniać osoba przystępująca do walidacji
- W warsztatach mogą uczestniczyć osoby spełniające łącznie następujące warunki formalne:
- a) osoby w wieku 18-60 lat,
- b) osoby pracujące lub pozostające bez pracy
- W warsztatach zakłada się udział 16 – 25 osób (kobiet i mężczyzn).
- Kwalifikacja adresowana jest do osób, które mają za sobą doświadczenie kryzysu psychicznego i w czasie zdobywania kwalifikacji są w remisji objawowej
§3
REKRUTACJA
- Przyjmowanie zgłoszeń:
- Rekrutacja prowadzona będzie przez Organizatora stronę internetową, poprzez pocztę e-mail. W uzasadnionych przypadkach Organizator przewiduje realizację rekrutacji również w innych miejscach. Składanie dokumentów będzie odbywać się poprzez pocztę e-mail: warsztatyaz@otwartydialog.pl
Lokalizacja rekrutacji
- Spotkanie poprzez platformę Zoom.
Dane do kontaktu: telefon: +48 603 755 432, email: warsztatyaz@otwartydialog.pl
Rekrutacja realizowana będzie w okresie do 30 LISTOPADA 2024 roku
- Podczas rekrutacji kandydat/ka wypełnia Formularz zgłoszeniowy, którego wzór stanowi Załącznik nr 1 do Regulaminu.
- Dokumenty rekrutacyjne są dostępne na stronie internetowej Organizatora. W uzasadnionych przypadkach, przede wszystkim w sytuacji chęci zgłoszenia się osób niepełnosprawnych, Organizator umożliwia skuteczne zapoznanie się, wypełnienie i dostarczenie dokumentów rekrutacyjnych w formie dostosowanej do potrzeb konkretnych kandydatów.
- Formularz zgłoszeniowy należy wypełnić w języku polskim, w sposób czytelny.
- Przyjmowane będą jedynie kompletne, poprawnie wypełnione formularze w formacie pdf zgłoszeniowe opatrzone datą oraz imieniem i nazwiskiem kandydata/ki.
- Warunkiem wzięcia udziału w postępowaniu rekrutacyjnym jest zapoznanie się z niniejszym Regulaminem, akceptacja jego warunków oraz złożenie formularza rekrutacyjnego.
- Etapy rekrutacji:
- a) złożenie przesłanie formularza rekrutacyjnego pocztą e-mail ; warsztatyaz@otwartydialog.pl,
- b) sprawdzenie kryteriów kwalifikowalności uczestnika warsztatu, czyli:
– spełnienie kryteriów kwalifikowalności uprawniających do udziału w warsztatach (potwierdzone zaświadczeniem/orzeczeniem/oświadczeniem),
– zobowiązanie do przekazania informacji nt. sytuacji po opuszczeniu warsztatów.
- Uzupełnieniem procesu rekrutacji może być rozmowa rekrutacyjna, podczas której przedstawione będą możliwości wsparcia i wspólnie z kandydatem ocenione szanse na przejście określonej ścieżki rozwojowej. Wyniki rozmowy rekrutacyjnej nie mają wpływu na ostateczny wynik rekrutacji.
- Przygotowanie listy kandydatów
- Formularze rekrutacyjne są rejestrowane w Biurze fundacji PIOD, wg kolejności wpływu dokonania płatności z uwzględnieniem daty i godziny wpływu. Do dalszego postępowania przekazywane są wyłącznie formularze rekrutacyjne spełniające kryteria formalne udziału w warsztatach.
- Organizator zastrzega sobie prawo do zarezerwowania 25 miejsc w warsztatach
- Do uczestnictwa w warsztatach zakwalifikowane będą osoby w kolejności uzależnionej od opłaty za uczestnictwo.
- Każda z zakwalifikowanych osób znajdujących się na liście zostaje o tym fakcie poinformowany/a mailowo.
- Osoby z listy podstawowej zostają zaproszone do podpisania umowy uczestnictwa w kursie oraz pozostałych dokumentów uczestnictwa, najpóźniej w dniu rozpoczęcia udziału w kursie, tj. podczas pierwszej sesji. W przypadku nie stawienia się w wyznaczonym terminie osoba zostaje skreślona z listy.
- Osoby, które nie znalazły się na liście podstawowej stanowią listę rezerwową uczestników warsztatów. Lista rezerwowa jest uruchamiana w przypadku rezygnacji z projektu uczestników znajdujących się na liście podstawowej. Decyzję o zakwalifikowaniu do warsztatów osób z listy rezerwowej podejmuje Komisja Rekrutacyjna.
§4
ZASADY FINANSOWANIA
- Udział w warsztatach jest odpłatny w kwocie 5400 zł.
- Opłata ta może zostać wpłacona na konto Organizatora jednorazowo lub w
12-stu transzach – 450 zł
płatnych z góry w określonych przez Organizatora terminach;
- W przypadku przerwania udziału w warsztatach Organizator zastrzega sobie, że nie będzie dokonywał zwrotu wniesionej opłaty przez Uczestnika.
§6
OBOWIĄZKI UCZESTNIKA
- Uczestnik warsztatów w momencie zakwalifikowania do udziału w warsztatach zobowiązany jest do:
- a) aktywnego udziału w zaplanowanych sesjach warsztatowych.
- b) samodzielnego wykonywania zadań mających na celu rozwiązanie jego problemu,
- c) przestrzegania ustalonych form współpracy i terminów spotkań, punktualnego przychodzenia na zajęcia,
- d) informowania osoby koordynatora lub trenerów warsztatów o efektach podjętych działań lub zaistniałych zmianach w jej sytuacji społecznej lub zawodowej,
- e) stosowania się do zaleceń trenerów, stawiania się na umówione rozmowy rekrutacyjne,
- f) każdorazowego potwierdzania swojego uczestnictwa poprzez złożenie podpisu na listach obecności,
- g) współpracy i stałego kontaktu z trenerami i koordynatorem warsztatów,
- h) wypełniania ankiet ewaluacyjnych i monitoringowych, testów i innych dokumentów niezbędnych do realizacji warsztatów.
- i) bieżącego informowania Organizatora o wszystkich zdarzeniach mogących utrudnić udział w warsztatach,
- j) niezwłocznego informowania Organizatora o zmianie jakichkolwiek danych osobowych i kontaktowych wpisanych w Formularzu zgłoszeniowym oraz o zmianie swojej sytuacji życiowej
- k) uczestniczenia w szkoleniach i warsztatach oraz przestrzegania regulaminów obowiązujących w sali szkoleniowej Zoom (platformie internetowej)
- l) ukończenia warsztatów,
- m) dokonaniu opłaty w wybranym trybie (jednorazowo lub w 12 ratach)
§8
ZASADY UDZIAŁU W KURSIE
1.. Uczestnik warsztatów ma prawo do maksymalnie 10% nieobecności wyłącznie na zajęciach w ramach szkoleń i warsztatów.
- Wszelkie inne nieobecności wymagają uzasadnienia i usprawiedliwienia. Wcześniejsze opuszczenie zajęć lub spóźnienia również będą wymagały złożenia przez uczestnika warsztatów stosownego wyjaśnienia.
- Przekroczenie określonego limitu nieobecności lub brak uzasadnienia nieobecności jest równoznaczne z rezygnacją uczestnika warsztatów z dalszego uczestnictwa i będzie się wiązało z konsekwencjami finansowymi.
- Organizator zastrzega sobie prawo do skreślenia osoby z listy uczestników warsztatów w przypadku naruszenia przez Uczestnika niniejszego Regulaminu oraz zasad współżycia społecznego.
- W przypadku rezygnacji lub skreślenia uczestnika z listy osób zakwalifikowanych do warsztatów, jego miejsce zajmie kolejna rekrutowana osoba.
§9
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Kwestie sporne nieuregulowane w regulaminie rozstrzygane będą przez Koordynatora w porozumieniu z Organizatorem.
- Regulamin może ulec zmianie w przypadku, w szczególności, gdyby było to konieczne z uwagi na zmianę warunków realizacji warsztatów,
- O wszelkich zmianach dotyczących zasad i warunków uczestnictwa w warsztatach Uczestnicy zostaną poinformowani przez Organizatora za pośrednictwem poczty elektronicznej. Organizator zamieści również odpowiednie informacje na stronie internetowej www.otwartydialog.pl
- Regulamin wchodzi w życie z dniem 01.01.2024 r. i obowiązuje przez cały okres trwania warsztatów.
Polski Instytut Otwartego Dialogu
Prezes Regina Bisikiewicz
Informacje do kontaktu udzielane są od poniedziałku do piątku od godziny 12.00 do 15.00
Krzysztof Henczak,
Koordynator projektów PIOD,
Psychoterapeuta, Trener szkoleniowiec, Asystent Zdrowienia
Tel. +48 603 755 432