Podsumowanie Kraków

Konferencja w Krakowie – Podsumowanie

Szanowni Państwo,

w dniach 5-7 czerwca uczestniczyliśmy w XII Forum Psychiatrii Środowiskowej w Krakowie. Czujemy się zaszczyceni zaproszeniem ze strony organizatorów, a tym samym składamy im serdecznie podziękowania.

Osoby związane z Fundacją, w tym prezes Regina Bisikiewicz miały okazję przedstawić dokonania związane z rozpowszechnianiem Otwartego Dialogu w Polsce.

Podczas dwudniowego Forum mieliśmy okazję wysłuchać wielu interesujących wykładów dotyczących psychiatrii środowiskowej w Polsce i na świecie. Wykłady dotyczyły przede wszystkim: osób starszych chorujących psychicznie, roli powiatów w Porozumieniu na Rzecz Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, roli psychoterapii w leczeniu osób chorujących psychicznie, możliwości zatrudnienia osób chorujących psychicznie, Otwartego Dialogu oraz Ekspertów poprzez doświadczenie. Szczególnie interesujące były wykłady dotyczące wcielania powiatów i gmin w proces budowania efektywniejszego leczenia środowiskowego, co stanowi również jeden z głównych celów naszej Fundacji. Ciekawa dyskusja rozgorzała po sesji dotyczącej Ekspertów poprzez doświadczenie. Wiele osób z widowni, nie tylko beneficjentów, zainteresowało się tym zagadnieniem i czerpaniem wiedzy z doświadczeń osób, które pokonały chorobę i teraz chcą się przyczynić do poprawy zdrowia innych.

Bardzo dobrym doświadczeniem było też zaproszenie osób z zagranicy i wymiana doświadczeń. Mieliśmy okazję zaprosić naszego partnera z projektu Leonardo – Jaane Castelle oraz Bjarne Sorensena, którzy opowiedzieli o początkach Otwartego Dialogu w Danii i o tym jak długą drogę przebyli by ostatecznie podejście oparte na Otwartym Dialogu mogło stać się certyfikowaną metodą w ich kraju. Było to szczególnie dla nas bardzo inspirujące wystąpienie – ponieważ również naszym celem jest to by Otwarty Dialog stał się powszechnie uznawaną metodą w leczeniu schizofrenii i innych chorób psychicznych.

Poniżej zamieszczamy prezentacje niektórych z uczestników konferencji. Już wkrótce pokażemy Państwu nagrania video poszczególnych wykładów.

Regina Bisikiewicz – Europejskie partnerstwo na rzecz rozpowszechniania praktyk Otwartego Dialogu w procesie leczenia pacjentów w psychozie
Europejskie Partnerstwo – Bisikiewicz

Prezentacja na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=xsBLnfsFTvc&feature=youtu.be

Jaana Satu Castella – Odmiennne podjeście – jak nawigować w obecnych nurtach i ruchach, które są wpisane w kulturę i społeczeństwo
Open Dialogue – Jaana Castella

Prezentacja na YouTube: http://www.youtube.com/watch?v=J_VtFPm7R3w

Bożena Piróg i Anna Królicka – Zastosowanie metody Otwartego Dialogu w warunkach oddziału stacjonarnego

Prezentacja na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=M3a6T7N6G4Q

Izabela Ciuńczyk – Spojrzenie psychiatry na Otwarty Dialog
Spojrzenie Psychiatry – Ciuńczyk

Aleksandra Karaszewska i Aleksandra Kożuszek – EX-IN we Wrocławiu
EX-IN – Karaszewska Kożuszek

Fundacja Polski Instytut Otwartego Dialogu
Tel.: 504 693 154
e-mail: fundacja@otwartydialog.pl