Podsumowanie konferencji “10 lat rozwoju Otwartego Dialogu w Polsce oraz przygotowywania osób do roli Asystenta Zdrowienia – co osiągnęliśmy,dokąd zmierzamy?”, Wrocław 16-17.06.2023 r.

Drodzy Przyjaciele!
To był wspaniały czas, spędzony razem w gronie osób pragnących dzielić się swoim doświadczeniem 10-ciu lat rozwoju Otwartego Dialogu w polskich warunkach oraz 10-ciu lat przygotowywania osób do roli Asystenta Zdrowienia. Gośćmi specjalnymi naszego spotkania byli: Sabine i Werner Schuetze z Niemiec (na zdjęciu), prof Jacek Wciórka oraz Katarzyna Szczerbowska z Biura Pilotażu CZP. Cieszy nas tak liczna grupa uczestników konferencji, którzy przyjechali dosłownie z całej Polski. Najliczniej był reprezentowany Poznań.

Na koniec drugiego dnia powiedzieliśmy sobie: Udało się!

Wspólnie przekuliśmy początkowy entuzjazm i zachwyt podejściem ukierunkowanym na człowieka w kryzysie i jego rodzinę – na stworzenie warunków powrotu do zdrowia, do nauki, pracy, pełnienia ról społecznych.


Poszliśmy nawet dalej dalej -> równolegle z kształceniem kadr dla Otwartego Dialogu i tworzeniem struktur otwartych na to podejście, przygotowaliśmy liczną grupę Asystentów Zdrowienia. Pracują dzisiaj w Centrach Zdrowia Psychicznego, niosą nadzieję na wyzdrowienie, edukują lokalne społeczności, żyją pełnią życia. Oto słowa jednego z nich “Jak tu nie być optymistą gdy choroba stała się atutem”.


Zapewne w tym momencie ktoś zapyta: “A kiedy w moim mieście będą dostępne spotkania w podejściu Otwarty Dialog – i to finansowana przez NFZ?” Kto inny zapyta “Jak zostać Asystentem Zdrowienia? Gdzie potem mogę podjąć pracę”. Tego typu pytań jest wiele. Dlatego nie ustajemy w drodze do czynienia naszego kraju najlepszym miejscem do życia – dla nas, dla naszych dzieci i wnuków.

Przyszłość zaczyna się dzisiaj! – to moje motto życiowe, którym pragnę Was zainspirować do dalszej współpracy.


Zanim przygotujemy obszerną relację z obu dni konferencji zachęcam do pobrania materiałów konferencyjnych. Klikając na MATERIAŁY otrzymacie dostęp do:

  • wszystkich prezentacji
  • profili prelegentów i streszczenia wystąpień
  • kilku artykułów na temat Otwartego Dialogu i Asystentów Zdrowienia.

Pobierz Materiały wydrukowane

Pobierz Prezentacje dzień 1

Pobierz Prezentacje dzień 2

W imieniu organizatorów,

Regina Bisikiewicz
Polski Instytut Otwartego Dialogu

Fundacja Polski Instytut Otwartego Dialogu
Tel.: +48 698 761 774
e-mail: fundacja@otwartydialog.pl